Кривична пријава против момче од Велес за полов напад врз малолетничката од „25 Мај“

Полицијата во Велес поднесе кривична пријава против момче од  Велес поради полов напад врз 13-годишната малолетничка, штитеник на јавната установа за деца со социјални проблеми „25 Мај“, за која МВР потврди дека била силувана, а кој потоа забременила.

СВР Велес соопшти дека до надлежното Основно јавно обвинителство во градот поднесе кривична пријава против 18-годишниот Е.Х поради сомнение за сторено кривично дело „полов напад врз дете“. 

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

По злоставувањето на девојчето, директорот на „25 Мај“ поднесе оставка од морални причини

МВР: Малолетничката од „25 Мај“ повеќепати пријавувана за исчезната, била и силувана

Народен правобранител: Во случајот со малолетничката од „25 Мај“ затаиле институциите

Ги штитат ли децата во македонските домови за згржување деца, или дозволуваат да бидат злоставувани?

МТСП: Девојчето од „25 Мај“ жртва на сексуална експолатација

Хелсиншкиот комитет бара МТСП целосно да го испита случајот со девојчето од „25 мај“

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.