Комерцијална банка ги продаде побарувањата од „Фени Индустри“ за 24 милиони евра

4442 Views Mарт 13, 2018 Бизнис Никола Осило

Комерцијална Банка АД Скопје на ден 13.03.2018 година склучи договор за продажба на своите побарувања од „Фени Индустри АД Кавадарци во стечај" во вкупен износ од 1.495.913.713 денари (околу 24,3 милиони евра), соопшти банката преку Македонската берза.

„Согласно условите од договорот целосна негова реализација и исплата на вкупниот износ на нашите побарувања треба да се заврши до крај на месец март“, информираат од банката.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Стопанска банка Скопје ги продаде побарувањата во „Фени Индустри“ вредни 14,9 милиони евра 

Хари Костов купи 500 акции од Комерцијална банка

Комерцијална банка ќе дели дивиденда од 180 денари за акција

Два милиони евра бруто-плати за менаџерскиот тим на Комерцијална банка во 2017 година

Помалку штедни книшки повеќе пари: Граѓаните чуваат над милијарда евра во Комерцијална банка 

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!