На денешен ден во 1992 година усвоен првиот буџет на независна Република Македонија

1132 Views Април 2, 2018 Ретро Никола Осило

На денешен ден во 1992 година е донесен првиот Буџет на независна Република Македонија.

Првиот Буџет бил предложен од министерот за финансии Методија Тошевски, а потпишан од тогашниот претседател на Собранието Стојан Андов и Претседателот на Република Македонија Киро Глигоров.

Годинава за прв пат Министерството за финансии го одбележува овој ден.

Видео од собраниската седница на која беше усвоен првиот буџет ТУКА.

Фото:moneycontrol.com

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести