Со новата експанзија на флотата на Wizz Air до нови и покомфорни седишта

Wizz Air Holdings Plc ("Wizz Air"), една од најбрзо растечките авиопревозници во Европа и најголемиот нискобуџетен авиопревозник во Централна и Источна Европа, денес објави на Aircraft Interiors Expo 2018 дека по конкурентен процес на селекција потпишан е нов договор со компанијата Geven.

Авиокомпанијата го купува новиот модел на седиштата на Essenza, најновата иновација на Geven, за опремување на 110 Airbus A321neo кој ќе започне со испорака во јануари 2019 и ќе продолжи во нареднеите пет години.

Врз основа на сегашните ценовни листи, вредноста на новата нарачка, склучена со Geven е околу 44 милиони евра, иако е даден попуст на Wizz Air за оваа нарачка со која ќе опремат 110 нови авиони. Новиот договор ќе придонесе за поголема удобност на сите патници, како и позитивно влијание врз работењето на авиокомпанијата.

Седиштата со помала тежина носат помала потрошувачка на гориво, што се рефлектира во помала еколошка стапка и дополнително придонесува за намалувањето на трошоците на Wizz.

„Среќни сме што потпишеме за нова нарачка со Geven и да го купиме новиот модел на седишта на Essenza за 110 Airbus A321neo. Нашата силна врска со Geven за последната деценија продолжува со тоа што инвестираме и понатаму во растечката флота. "Ербас А321нео" ќе обезбеди значителни предности за трошоците, а ре-дизајнираниот ентериер ќе ја подобри нашата одлична услуга во авионот и ќе понуди уште поголема удобност ", рече Јохан Ајдаген, главен директор за маркетинг на Wizz Air.

"Додека ние продолжуваме да растеме како водечка авиокомпанија  во индустријата и да го прошириме дострелот на пазарот низ цела Европа и надвор од неа, следниот чекор е технологијата и неговиот нов ентериер кои ќе ни овозможат да продолжиме да ги намалуваме нашите оперативни трошоци со цел да станеме нискобуџетен лидер на пазарот во Европа.

Wizz Air ќе продолжи да ја стимулира побарувачката за авионски патувања, нудејќи им на своите клиенти најниски цени и можност да патуваат со една од најмладите, најефикасните флоти во Европа ".

Essenza моделот на седишта, создаден од Geven, го следи модерниот италијански пристап која ги зајакнува уникатните карактеристики на дизајнот на Wizz авионот.

Новиот модел овозможува лесен пристап на патниците со зголемен простор за нозете од 25% во просек. Седиштата, во автентичната  боја на Wizz Air, ќе бидат покриени со конструирана кожа, со ергономска форма и ултра тенки потпирачи за грб. Освен тоа, овие линии се исто толку естетски како и функционални, бидејќи обилните на перничиња за седење и помалите џебови за списанија, ќе им овозможат на патници да уживаат во уште поголем комфор на новите авиони.

„Geven е многу горд на тоа што е партнер на Wizz Air толку долго време!", Изјави Doria Де Chiara, Geven бизнис менаџер за развој ". "Ние ги снабдуваме Wizz Air со седиштата уште од нивните први превземања на Airbus во 2007 година. Новиот голем нарачател со 110 A / C плус за нас е прашање на гордост, како и потврда за нивната доверба".

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.