Руски воени бродови напуштаат база во Сирија поради можни напади на САД

Руските воени бродови ја напуштиле воено-морската база Тартус во Сирија поради безбедност, изјави руски пратеник.

Се работи за 11 воени бродови на руската армија стационирани во тоа пристаниште.

Таму се стационирани и противракетни системи С-300 и С-400. 

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.