Путин со зголемени приходи, Медведев со намалени

Рускиот претседател Владимир Путин заработил во 2017 година 18 милиони и 728.268 рубљи според неговата декларација за приходи и имот, објавена на веб-страницата на Кремљ (77 рубљи – 1 евро).

Приходите на претседателот Путин за 2017 година се зголемени за 9,87 милиони рубљи во споредба со претходната година.

Просечните примања се 1,5 милиони рубљи наспроти 730.000 рубљи во 2016 година.

Агенцијата ТАСС наведува дека неговиот годишен приход е зголемен повеќе од пет пати во споредба со 2013 година со укази за плати на претседателот и премиерот.

Нема промена во неговиот имот и возила. Има имот од 1.500 м/кв, стан од 77 м/кв и гаража од 18 м/јв. Тој користи и имот дом од 153,7 м/кв со гаражно место од 18 м/кв. Сите имоти се во Русија.

Путин има два автомобила – Волга и џип Нива.

Рускиот премиер Дмитриј Медведев во 2017 година имал приходи од 8,56 милиони рубљи, нешто помалку отколку во 2016 година кога заработил 8,59 милиони рубљи.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.