(ВИДЕО) „Умре другарот Тито“: Како беше соопштена веста за смртта на југословенскиот претседател

Веста за смртта на поранешниот југословенски претседател Јосип Броз Тито, кој почина пред 38 години, за прв пат беше соопштена телевизијата РТВ Белград.

Најтажната вест за некогашните Југословени ја прочита еден од најпознатите српски и југословенски спикери, Миодраг Здравковиќ.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Триесет и осум години од смртта: Тито работел во Дајмлер како тест возач

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести