Застрелана новинарка во Црна Гора

Новинарка на црногорскиот дневен весник „Вијести“, Оливера Лакиќ синоќа е застрелана пред својот дом во Подгорица.

Лакиќ е вон животна опасност, и е хоспитализирана со прострелна рана во потколеницата.

Главниот и одговорен уредник на „Вијести“, Михајло Јововиќ изјави дека на Лакиќ и пришол човек и и пукал во нога, а потоа таа видела како бегаат две лица.

“Немам зборови... До кога ова ќе се случува во нашата прекрасна Црна Гора!? Ниту еден напад врз Оливера Лакиќ досега не е решен. Многу приказни за кои пишуваше, а што укажуваат на криминал не се истражени. До кога да се плашиме од вакви кукавици“, истакна Јововиќ.

Новинарката Лакиќ беше нападната и пред шест години, исто така пред зградата во која живее, по серијата текстови за нелегалното производство на цигари во некогашната фабрика во близина на Мојковaц. Но, се уште не е откриен мотивот за тој напад.

Црногорската полиција вети дека ќе го открие сторителот на денешниот напад и ќе го изведе пред правдата.

Фото: index.hr

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!