Еболата повторно се појави во Африка: Во Конго прв смртен случај

891 Views Мај 11, 2018 Свет Никола Осило

Министерот за здравство на Конго, Оли Илунга потврди дека во северозападниот дел на земјата регистриран е прв смртен случај од ебола.

Тој додаде дека седум луѓе со хеморагична треска се хоспитализирани во градот Бикоро, а кај уште четири лица, од кои три медицински сестри е откриена болеста.

Илунга посочи оти во тој регион имало 17 смртни случаи, но се уште не е потврдено дали починале од ебола.

Според Светска здравствена организација од декември 2013 до јуни 2016 година во Гвинеја, во Либерија и во Сиера Леоне починаа над 11.000 луѓе.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!