Дури 92,5 отсто од семејствата во Македонија живеат во сопствен дом

Најновите податоци на Државниот завод за статистика дека Македонија е можеби една од ретките земји во Европа во која мнозинство од населението живее во стан или куќа во своја сопственост.

Имено, дури 92,5 отсто од оценетите 566.171 домаќинства во најновото истражување на ДЗС живеат во сопствен стан.

Се поставува прашањето дали во нашата земја има можност на тоа да се гледа како потенцијлен капитал за развој на мали семејни бизниси пред се во услужната дејност.

 

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!