Живот во сиромаштија: Само третина од семејствата во Македонија можат да си дозволат годишен одмор

Голем дел од семејсвата во Македонија живеат во сиромаштија и едвај крпат месец за месец, а најдобар показател за тоа се најновите податоци од истражувањето на Државниот завод за статистика во кое се укажува дека само 31,3 отсто од 566.171 оценето домаќинство можат да си дозволат една недела одмор во текот на годината.

Податоците откриваат дека реновирање на станот може да си дозволат под 10 отсто од домаќинствата, а најзастрашувачки е што само половината може да си дозволат јадење со месо или риба секој втор ден.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести