Непријатно изненадување: Бензините во Грција летово поскапуваат до 2,5 евра за литар?

Грчките дистрибутери на горива предупредуваат дека во текот на летово бензините во Грција би можеле да поскапат и до 2,5 евра за литар, наведува весникот „Прото тема“.

Според весникот, можно е да се очекува поскапување на горивата во Грција, доколку продолжи растот на цената на нафтата на светските берзи.

Растот на цените на горивата во Грција се должи и на зголемените транспортни и производни трошоци.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!