Харви Вајстин и се предаде на полицијата во Њујорк заради сексуално вознемирување

Поранешниот холивудски филмски продуцент Харви Вајстин денеска и се предаде на њујоршката полиција поради обвинение за сексуално вознемирување.

Повеќе од 70 жени го обвинуваат соосновачот на студијата „Мирамакс“ и „Вајстин цо“ за сексуално вознемирување, вклучувајќи и силување, а некои обвинувања датираат и од пред повеќе години.

„Случајот Вајстин“ беше повод за ангажирање на движењето #MeToo, па стотини жени почнаа јавно да обвинуваат моќни бизнисмени, владини претставници и луѓе од светот на забавата за злоставување.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!