(ВИДЕО) К-15 и Миле Паника визионери: Пред десетина години го дале предлогот Крушевска Македонија

Предлогот за новото име за севкупна употреба, кој според грчките медиуми, повторно е поврзан со Крушевската Република, откако грчката страна го одби „Илинденска Македонија“ уште пред десетина години го дал носечкиот лик на хумористичната серија К-15, Миле Паника.

Ве потсетуваме на скечот, кој тогаш ни бил смешен, а денес е реалност.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Кој прв ќе се повлече по евентуално решение за името, Заев или Димитров?

„Скај“: Во јуни датум за преговори со ЕУ, во јули покана за НАТО, во октомври промена на името на Македонија

Како ќе се смени името: Милошоски објави план во 11. точки

Се крчка ли референдум со услов новото име на Македонија да биде врзано со членство во ЕУ и НАТО?

Коѕијас: Конечниот договор за името во рацете на Заев и Ципрас 

Димитров: Договорена рамка за компромис за името

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести