(Видео) Шокантни снимки од ерупцијата на вулканот Фуего во Гватемала

1611 Views Јуни 7, 2018 Свет Никола Осило

Се пребројуваат жртвите и исчезнатите по ерупцијата на вулканот Фуего во Гватемала, а црниот биланс досега брои 100 загинати и над 200 исчезнати лица.

Според Службата за цивилна заштита, евакуирани се шест населени места. Од регионот се евакуирани и лекарите, спасувачите и новинарите.

Вулканот почна да исфрла лава во неделата, а најтешко се погодени селата на јужната страна на вулканот.

Фото/Видео:express.co.uk/thetelegraph

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!