Флотата на Wizz Air достигна бројка од 100 авиони

Wizz Air, една од најбрзо растечките авиокомпании во Европа и најголема нискобуџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа, денес слави едно посебно достигнување, бидејќи нејзината флота достигна бројка од 100 авиони.

Настанот во Будимпешта го одбележа претставувањето на специјалната униформа на еден од најефикасните Airbus A321 авиони на Wizz Air, и како одраз на постојано зголемување на важноста на Wizz Air до заедниците во коишто таа служи, беше објавена фондацијата Wizz, фокусирајќи се на четири различни области: здравство, образование, грижа за деца и итна помош.

Флотата на Wizz Air се зголеми на 100 авиони само 14 години по почетокот на операциите, обезбедувајќи навистина ниски цени за повеќе од 155 милион патници во целост и обезбедувајќи евтини летови за повеќе луѓе отколку кога било досега. Wizz Air ќе продолжи да ја развива својата мрежа и да го стимулира пазарот со најниски цени, бидејќи се стреми кон нејзината амбиција да стане една од првите 5 авиокомпании во Европа.

Идните планови за раст на Wizz Air се поткрепени со обврски за дополнителни нарачки на 268 авиони со најнова технологија за испорака до крајот на 2026 година, која ќе ја зголеми флотата на 300 авиони, со капацитет од 100 милион патници годишно, поддржана од тим од 10.000 колеги. Силниот фокус на дигитализацијата во исто време ќе му овозможи на Wizz Air да стане уште пофокусиран кон корисниците, како и да воведе понатамошни ефикасности во бизнисот.

Современата флота на Wizz со просечна возраст од само 4,6 години е од суштинско значење во поглед на  бизнис моделот на авиокомпанијата со извонредно ниски трошоци, заедно со карактеристиките на Airbus A321, најефикасниот авион со единечен коридор.

Во споредба со Airbus А320, поголемиот број на места значи дека Airbus А321 е поефикасен и еколошки, со што Airbus A321ceo испорачува 10% единечна заштеда на трошоците во споредба со Airbus A320ceo. До 2023 година, 75% од седиштата на Wizz Air ќе бидат пренесени на Airbus А321. Дополнителната промена ќе започне во 2019 година, кога Wizz Air ќе го испорача првиот од 256-те авиони на Airbus A320neo, авион чии технологии од следната генерација ќе испорачаат дополнителни 10% единечни заштеди во споредба со дури и сегашниот Airbus A321ceo.

Авионот ќе биде придвижуван од моторите на Pratt & Whitney PW1100G-JM, најеколошкиот и најтивкиот мотор во својата класа, кој ќе испорача минимална предност од 16% на потрошувачка на гориво во споредба со A321ceo. Wizz Air, исто така, продолжува да ја проширува својата широка мрежа која што моментално  распространета со повеќе од 600 рути, со дополнителни 100 рути започнувајќи од 2018 и 2019 година.

 Јозеф Варади, главен извршен директор на Wizz Air, изјави:

„Кога  го создадовме  Wizz Air во 2004 година, знаевме дека авиокомпанијата ќе ги промени животите на луѓето, овозможувајќи евтини летови за повеќе луѓе отколку кога било досега. Со нашиот целосен фокус за постигнување на најниските можни оперативни трошоци, а со тоа да обезбедиме најниски цени на пазарот, видовме како Wizz Air стана авиокомпанија со 100 авиони само 14 години по нашиот прв лет. Уште поимпресивен успех следи со пристигнувањето на новиот Airbus A320neo family, со технологија која поставува нови стандарди во почетокот на 2019 год.

Со континуираната поддршка на нашите долгорочни партнери Airbus и Pratt & Whitney, како и нашата неодамна доделен кредитен рејтинг од инвестициски оддел ние ќе се движиме кон нашите цели да бидеме неприкосновен лидер во трошоците и еден од првите 5 авиокомпании во Европа, обезбедувајќи беспрекорни и уникатни можности за патување по најниски цени за уште повеќе патници“.

Главниот комерцијален директор на компанијата рече дека Wizz Air почна да работи со своите први Airbus авиони пред 14 години.

„Денес WIZZ стана вистинска приказна за успех, и ние сме горди што одигравме голема улога во ова патување, обезбедувајќи најефикасен авион со најниски оперативни трошоци во комбинација со непобедлива удобност во најшироката единствена патека во небото ", додаде Шулц.

"Нашите V2500 мотори го одржуваа Wizz Air од својот прв лет во 2004 година, а е наше задоволство да го пуштиме  денешниот 100-ти авион", изјави , Регионален заменик-претседател за Европа, Русија и ЗНД во Pratt & Whitney, Џесика Виларди рече дека . о нетрпение очекуваме да продолжиме со нашата соработка со WIZZ во годините што доаѓаат".

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.