(ВИДЕО) На грчкиот парламент знамето со виножито: Геј парада во Атина

Знамето со виножито, заштниот знак на ЛГБТ заедницата за прв пат осамна на зградата на грчкиот Парламент, јавува дописникот на еМагазин од Солун.

Владата на премиерот Алексис Ципрас изминативе месеци значително ги подобри правата на ЛГБТ заедницата во Грција.

Вчера во Атина се одржа традиционалната Парада на гордоста, а како изгледаше атмосферата погледнете во видеата:

Фото: EUROKINISSI/ΣΤΕΛΙΟΣ ΜΙΣΙΝΑΣ /видео: Des Sss/newsittv

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.