(ВИДЕО) Турција изгради ѕид во должина од 764 километри долж границата со Сирија

Турција ја заврши изградбата на битонскиот ѕид во должина од 764 километри, долж границата со Сирија. 

Како што јави МИА, Анкара го започна проектот за изградба на заштитниот ѕид долж границата со Сирија во 2015 година, како дел од мерките за зајканување на безбедноста на границите и борбата против криумчарењето и незаконските гранични премини.

Заштитниот ѕид е изграден од бетонски блокови високи три метри, со бодликава жица. 

МИА

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.