Влада: АРМ и другите државни институции ќе добијат нови имиња во „духот“ на договорот

Портпаролот на македонската Влада, Миле Бошњаковски на денешната прес конференција, одговарајќи на новинарско прашање што ќе се случи со имињата на државните институции како на пр. Армија на Република Македонија, одговори дека тие треба да го следат „духот“ на договорот. 

Фото: АРМ

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Влада: Македонските граѓани сами ќе си ги платат трошоците за промена на документите

Влада: Македонската химна нема да се менува

Ќе добие ли и СДСМ ново име: Што предвидува договорот помеѓу Македонија и Грција

Ќе помине ли договорот помеѓу Македонија и Грција во македонскиот и грчкиот парламент

Кога името Северна Македонија ќе се употребува внатре во државата

Регистарските таблички ќе бидат со ознака НМК, кодовите ќе бидат МК и МКД

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.