„Факом“ оствари добивка од 2,3 милиони денари

786 Views Јуни 13, 2018 Бизнис Никола Осило

Во периодот 01.01-31.12.2017 година „Факом“ АД оствари нето добивка од 2,3 милиони денари, соопшти компанијата преку Македонсата берза.

„Во споредба со истиот период во 2016 година кај друштвото има намалување на оперативната добивка, за околу 83%.

Зголемувањето на финансиските приходи (позитивните курсни разлики) и намалувањето на финансиските расходи ја намалуваат добивката но сепак на крајот од овој период друштвото остварува позитивен финансиски резултат“, соопшти компанијата.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!