Детален преглед: Колкава добивка остварија 101 компанија од Македонската берза?

1033 Views Јуни 14, 2018 Бизнис Никола Осило

Македонската берза ги објави финансиските податоци од 101 котирана компанија за првите три месеци од 2018 година. Од вкупниот број компании, во овој период 67 оствариле добивка, а 34 загуба.

Убедливо најголема добивка од околу милијарда денари остварила Стопанска банка АД Скопје. Потоа следуваат НЛБ Банка со добивка од 967 милиони денари, Комерцјална банка со добивка од 966 милиони денари.

Детален преглед за сите станати компании ТУКА.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!