Почина бугарскиот историчар Божидар Димитров

На 72-годишна возраст, почина професорот Божидар Димитров, соопштија членови на семејството за бугарската новинска агенција„ Фокус“.

Божидар Димитров беше поранешен долгогодишен директор на бугарскиот Национален историски музеј и автор на десетици книги посветени на бугарската историја.

Бројни политичари и јавни личности, меѓу кои и бугарскиот премиер Борко Борисов се простија од него преку социјалните мрежи.

Фото: вести.бг

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.