еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

Дали Османи во врска со Сребреница зборува во името на цела Македонија, прашува Дачиќ

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ оцени дека е предизборна изјавата на министерот за надворешни работи Бујар Османи, дека земјата ќе излезе од иницијативата Отворен Балкан и дека Македонија е еден од коспонзорите на резолуцијата за геноцидот во Сребреница.

„Ако македонскиот претседател не знае дека Северна Македонија ќе биде коспонзор на резолуцијата за Сребреница, што можам да ви кажам следно? Само прашувам дали Бујар Османи зборува во името на цела Македонија, македонскиот или албанскиот народ,“ одговори Дачиќ на новинарско прашање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи сам одлучил Македонија да биде коспонзор на резолуцијата за Сребреница

“Северномакедонците би можеле барем да се воздржат ако не можат да ја поддржат Србија“: Реакции за македонското коспонзорството на резолуцијата за Сребреница

Ќе излезе ли Македонија од Отворен Балкан?

Фото: Фејсбук/Дачиќ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Осум починале: 953 лица по вторпат заболеле од Ковид-19, едно по третпат

Редакција

Во пожарот во ковид-центарот во Тетово, почина и здравствениот работник Ферди Шакири

Редакција

Предлог-законот за 500 метри оддалеченост на обложувалниците од училишта стигна во Собрание

Редакција