еМагазин
Image default
Забава ТОП СТОРИИ

На 88-годишна возраст почина легендарниот актер Доналд Сатерленд

На 88-годишна возраст вчера почина легендарниот канадски актер Доналд Сатерленд.

Роден е на 17. јули 1935 година во Сент Џон, Њу Бранзвик, Канада.

Кариерата ја започна во шеесетите години на минатиот век и брзо стана препознатливо лице на големото платно. Неговиот специфичен глас и актерски талент го направија еден од најбараните актери во неговото време.

Освои бројни награди, меѓу кои и Златен глобус и Еми, но никогаш не доби Оскар.

Во 2017 година доби почесен Оскар за животно дело.

Тој беше татко на пет деца, меѓу кои и актерот Кифер Сатерленд.

Фото: Paramount picture

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ЕУ одобри милијарда евра за набавка на муниција за Украина

Редакција

Лани домашните градежни фирми имале помалку работа во странство

Редакција

14 заболеле во болница: Бројот на здравствени работници со коронавирусот порасна на 21

Редакција