еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Никола Кимовски е нов в.д. директор на Македонски народен театар

Никола Кимовски е нов в.д. директор на Македонски народен театар (МНТ).

Тој доаѓа на местото на Симона Угриновска.

„Согласно решението од Министерството за култура од 10 јули 2024 година, а потпишано од страна на министерот за култура Зоран Љутков, за в.д директор на НУ Македонски народен театар е назначен Никола Кимовски.

Имено, Симона Угриновска поднесе оставка од функцијата директор на МНТ, која ја извршуваше од 2018 година“, информираат од Министерството за култура.

Фото: МНТ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во затворот во Штип пронајдени мобилни телефони, ладно оружје, пари, дрога…

Редакција

Еуфорија на Твитер: Вучиќ и удри „шлаканица“ на македонската Влада

Редакција

(Видео) Новинарите на „Фикс Фаре“ купија калашников и покажаа колку лесно може да се набави било какво оружје во Албанија

Редакција