еМагазин
Image default
Локално ТОП СТОРИИ

Приватните превозници во Скопје до петок ќе возат само наутро, од понеделник не се знае дали воопшто ќе возат

Приватните автобуски превозници во Скопје до петок ќе возат само наутро до 10 часот, а за од понеделник е можно воопшто да не возат.

Причината за ваквата нивна одлука е неисплата на долговите од страна на Град Скопје и Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) Скопје.

Тие бараат да им се исплатат парите за извршениот превоз во изминатите месеци за да можат и понатаму да ја вршат услугата и се пожалија дека пари не им се исплатени од јануари кога зеле само дел од средствата што им се должат, па изминатиов период услугите ги вршеле со сопствени средства и со задолжување.

Долгот е над 2 милиони евра.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

44 се реинфекции: 277 нови случаи на Ковид-19 од 2.635 тестови

Редакција

ВМРО-ДПМНЕ за сега само со кандидат за министер за внатрешни работи: Кои ќе бидат другите предлози на партијата за техничката влада?

Редакција

Штип, Свети Николе и Скопје со најмногу случаи на Ковид-19 на 100 илјади жители

Редакција