еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Сиљановска Давкова го отвори прашањето за доброволно служење воен рок

Претседателката Гордан Сиљановска Давкова го отвори прашањето за доброволно служење воен рок.

„Дел од младите луѓе имаат желба како некогаш да бидат дел не само од професионална армија, туку доброволно во вооружените сили. Можеби би требало за тоа да поразговараме.

Независно која би била одлуката по дускусијата, ова што го видовме ни дава чувство за безбедност,“ рече Сиљановска Давкова, која денеска присуствуваше на показната вежба на припадниците на Армијата од Баталјонот на специјални сили кои изведуваат обука во Кампот за обука на вода на Охридското Езеро.

Нејзиниот став е дека треба да се размислува во таа насока, да се иницира дискусија, да се чујат експертите по прашањето.

Фото: Кабинет на претседателката

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Тешка сообраќајка на Партизанска, остатоци од автомобил под мостот Влајко

Редакција

Иницирани 28 вонредни надзори: Има ли кривични за грешки при лекување од Ковид-19?

Редакција

Препораката за ослободување од работа на ранливите групи граѓани продолжена до 27 јули

Редакција