еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Видео) Унгарија наместо 1 милијарда ќе и позајми на Македонија 500 милиони евра

Унгарија наместо најавуваната 1 милијарда евра, ќе и позајми на Македонија 500 милиони евра.

Позајмицата од унгарската Влада е со камата од 3,25 проценти, три години грејс период и 12 години рок на отплата или вкупно 15 години.

Оваа го соопштија од македонската Влада, а позајмицата била договорена на средба на македонскиот премиер Христијан Мицкоски и унгарскиот премиер Виктор Орбан во Вашингтон, САД, каде се одржува Самитот на НАТО.

Од овие 500 милиони евра, 250 милиони евра ќе бидат директна поддршка за македонската економија под истите услови, а другите 250 милиони евра ќе бидат наменети за капитални проекти кои што ќе бидат изведени во општините.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Мицкоски до Орбан на групната фотографија од Самитот на НАТО

Фото: Фејсбук/Орбан/видео: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Убава вест: 278 оздравени од Ковид-19

Редакција

„Интернешнел хотелс“ со загуба од 28,6 милиони денари за девет месеци

Редакција

МВР распиша тендер за набавка на виндјакни за полицајците тежок 975.000 евра

Редакција