еМагазин
Image default
Македонија

1.507 административци добиваат плата, а не одат на работа

Дури 1.507 административци сѐ уште чекаат да бидат систематизирани. Добиваат плата, но не одат на работа, објави телевизијата ТВ 21.

Министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураку, во емисијата „Клик Плус“ на ТВ 21, вели дека веќе е донесена одлука за распоредување на 908 административци.

-Во овој ресор, во ова министерство, имаме 1.507 административци кои не се распоредени низ институции. Тие се вработени, но не се распоредени низ институции, а беа 3.000. Сега има владина одлука – 908 да бидат распоредени во сите институции, вели Дураку.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

И СДСМ е за помалку изборни единици со отворени листи

Редакција

За одбраната е „лажен сведок“: Заврши сослушувањето на загрозениот сведок во „Монструм“

Редакција

Груевски, Јанакиески и Пешески на суд: Ново рочиште за „Траекторија” на СЈО

Редакција