еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

100% обработени податоци: 36,91% граѓани излегле на референдумот, 609.813 граѓани гласале „за„

На референдумот за името гласале 666.743 граѓани или 36,91 од вкупно запишаните во Избирачкиот список, соопшти Државната изборна комисија (ДИК) по преброени 100% од избирачките места.

На референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“, „за“ гласале 91,46 проценти, или 609.813 граѓани, а „против“ се изјасниле 5,65 отсто или 37.700.

Бројот на неважечки ливчиња е 2,89 проценти.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Видео од апсењето на седумте македонски државјани кои учестувале во војните во Ирак и Сирија

Редакција

Случај „Таргет-Тврдина“: Грујовски му пратил закана на Лазаревски дека ќе ми го пресечел гркланот

Редакција

Солидарноста на една француска пекарка му овозможи на 69-годишен Битолчанец да си дојде дома

Редакција