еМагазин
Image default
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

27 години независност: На референдумот за самостојност на Македонија позитивно гласаа 95% од граѓаните

Македонија денеска слави 27 години независност.

На референдумот во 1991 година над 95 отсто од граѓаните што излегоа да гласаат позитивно одговорија на прашањето „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија“.

На референдумот му претходеше Декларација за независност што првиот повеќепартиски македонски Парламент ја усвои на 25 јануари 1991 година.

Формално волјата на народот за самостојна држава беше потврдена со Декларација за прифаќање на референдумските резултати на 18 септември 1991 во Собранието на Република Македонија.

На 30 септември македонските граѓани повторно треба да излезат на историски референдум, овој пат да одлучат дали ќе се смени името на државата, од Македонија во Северна Македонија, како што предвидува Договорот со Грција, што е главната пречка на земјата за зачленување во НАТО и ЕУ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Тендер „тежок“ 3,5 милиони евра: ЕЛЕМ ќе користи помошна механизација за РЕК Битола од „Марковски компани“

Никола Осило

За тоа што СЈО е пред свршен чин, главни виновници се СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, а не Врховен суд

Редакција

Производите на „Икеа“ може да се купат во продажен центар во Делчево

Редакција