еМагазин
Image default
Македонија

360 Степени: Трајно „исчистени“ неколку компјутери во СЈО

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) призна дека веќе се избришани неколку компјутери во оваа институција и дека процесот е запрен „за да се оттргнат сомнежите за какви било други мотиви“, објави „360 Степени“.

Ова е содржано во писмениот одговор што од „360 Степени“ го добиле денеска откако по претходно добиени дополнителни сознанија за тоа што се случувало во СЈО во изминатите денови и недели, испратиле неколку прашања до ова обвинителство.

Како што веќе објави „360 Степени“, со бришењето воопшто не биле зафатени документите сместени на тие компјутери, на што се однесуваше демантот на СЈО во саботата. Но, неповратно се избришани информациите за „сообраќајот“ – кој, кога и што работел на тие машини. Истото ќе се случеше и со другите компјутери, ако операцијата продолжеше, пишуваат од 360 Степени.

Целата сторија на 360 Степени, ОВДЕ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вечер: Заврши вештачењето и на вториот мобилен телефон на Катица Јанева

СЈО ги демантира „360 степени“: Нема наредби за „форензичко бришење“ податоци

Според „360 степени“: Катица Јанева побарала „форензичко бришење“ на компјутерите

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Што изјавија при гласањето Силјановска Давкова, Пендаровски и Иванов?

Никола Осило

Локвенец, Атанасов, Ибраими и Кузмановска ќе сведочат за насилството во Собрание

Редакција

Сите детали: МВР поднесе кривични пријави против експретседателот и поранешниот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Никола Осило