еМагазин
Image default
Бизнис

Македонија 93. според индексот на корупција на Транспаренси интернешнал: Во регионов подобра само од Албанија

Македонија е рангирана на 93. место според Индексот на корупција за 2018 година што го објави Транспаренси интернешнал.

Македонија го дели 93. местото со Косово. Од земјите во регионот подобро е рангирана само од Албанија. Словенија е на 36. место, Хрватска на 60., Бугарија 77., Грција и Црна Гора 67., Србија на 87., а БиХ на 89. место.

Најмалку коруција, според Транспаренси интернешнал, има во Данска, Нов Зеланд, Финска, Сингапур, Шведска и Швајцарија, а најкорумпирани земји во светот се Сомалија, Сирија, Јужен Судан, Јемен и Северна Кореја.

Со идексот на корупција на Транспаренси интернешнал се опфатени вкупно 180 земји.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Тендер „тежок“ 113.000 евра: Општина Струга купи луксузно „Ауди А6“ и уште три возила од „Јосифов“

Никола Осило

„ОКТА“ и „Супертрејд“ го добија тендерот на набавка на еуродизел за државните нафтени резерви вреден 13,3 милиони евра

Никола Осило

Штипската „Дона-М“ го доби тендерот на Министерството за одбрана за набавка на 14.000 воени униформи

Никола Осило