еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„А корнење на дивоградбите?: Твитер реакции за вадењето на палмите во Охрид

По препорака на УНЕСКО, од Општината Охрид вчера почнаа отстранување на палмите во Охрид.

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, изјави дека во Општината сериозно ќе им пристапат на препораките од УНЕСКО и информираше дека во најпознатото туристичко место во земјава има над 500 дивоградби, за кои како што рече решението не било нивно уривање.

Препораките на УНЕСКО се топ тема на социјалните мрежи, а Ви пренесуваме дел од твитовите:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) УНЕСКО ги „искорна“ палмите во Охрид

Во Охрид има над 500 дивоградби, но решението не е нивно уривање, вели градоначалникот Георгиески

„Сега можете да рушите и да викате од УНЕСКО ни рекоа. Ајде!„: Твитер реакции по препораката Охрид да се стави на листата на загрозени светски наследства

Фото: Општина Охрид

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Која е приватно и професионално Мила Царовска, кандидат за технички премиер

Редакција

Бугарија не го признава македонскиот јазик, од ЕУ ќе бара да ја користи формулацијата „службен јазик на Република Северна Македонија“

Редакција

Третата жртва од несреќата кај Лесковац е од Кавадарци, шоферот на автобусот во притвор

Редакција