еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

А1 и Македонски Телеком во тесна трка на пазарот на мобилна телефонија

Агенцијата за електронски комуникации го објави годишниот извештај за развојот на пазарот на електронски комуникации во кој може да се види дека на крајот од минатата година А1 (оне.ВИП) има удел од 49,25% на пазарот на мобилна телефонија по број на активни претплатници во 2018 година, Македонски Телеком учествува со 48,60%, додека Лајкамобајл има пазарен удел од 2,15% во вкупниот број на активни претплатници кои во последните три месеци предизвикале на некој начин електронски комуникациски настан.

Операторот ТРД Роби од Штип кој почна да ги нуди своите услуги на пазарот за мобилна телефонија почнувајќи од четвртиот квартал од 2018 година има незначителен пазарен удел.

 

ПОВРЗАНИ РАБОТИ

А1 и Македонски Телеком во тесна трка на пазарот на мобилна телефонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Несекојдневен случај: МВР кривично гони директор на фирма што не плаќал за прекувремена работа

Никола Осило

Граѓаните чуваат 1,1 милијарда евра во Комерцијална банка

Никола Осило

Влада и осумтемина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ: Заеднички постигнавме договор со кој се обезбедуваат најмалку 80 пратеници

Редакција