еМагазин
Image default
Спорт

Адријана Поп-Арсова е првата Македонка која истрча маратон под три часа

Атлетичарката Адријана Поп Арсова го истрча маратонот во Подгорица под три часа, и се запиша во историјата на македонската атлетика.

Таа го истрча маратонот со време 2 часа 59 минути и 43 секунди и заврши четврто пласирана во генералниот пласман.

Поп Арсова, претходно постави нов национален рекорд на маратонот во Ајндховен каде истрча три часа. Поп Арсова е нашата најдобра атлетичарка на средни и на долги патеки.

Фото: Фејсбук-профил Адријана Поп Арсова

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Почина македонската фудбалска легенда Благој Истатов

Редакција

Авицена женска трка се одложува за 6-ти септември

Редакција

(ВИДЕО) Како тоа го прават Јапонците: Салата за гимнастика по завршувањето на Олимпијадата ќе стане саем

Редакција