еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Адриа медиа груп“ го напушта „Слободен печат“

Централниот Регистар на Република Македонија постапувајќи по пријавата за упис на истапување и пристапување на содружник со пренос на удел, именување на управител на друштвото за издавање и маркетинг „Слободен печат“ донесе решение со кое се одобрува пријавата според која „Адриа медиа груп“ веќе не е сопственик на „Слободен печат“.

Како единствен сопственик сега е заведен извесен Александар Родиќ од Белград.

Управител на друштвото е Мирослав Јовановиќ.

Компанијата „Адриа медиа груп“ (Adria Media Group) го откупи контролниот удел во весникот „Слободен печат“ во октомври 2016 година.

Kомпанијата е издавач на српскиот дневен весник „Курир“, на истоимениот портал (kurir.rs) и на повеќе други популарни печатени изданија, веб-портали и мобилни апликации.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја почитуваат одлуката на гласачите или одиме на предвремени избори

Никола Осило

Која е приватно идната министерка Ангеловска: Парите ги троши на патувања

Редакција

Трамп повторно ја шокира Америка, зема лек за маларија како превентива од коронавирусот

Редакција