еМагазин
Image default
Македонија

Џафери до Дескоска: Собранието не работи според нечии претензии, било да се на министер

Претседателот на Собранието, Талат Џафери реагираше на изјавата на министерката за правда, Рената Дескоска која побара, тој да свика седница, доколку се обезбеди двотретинско мнозинство за Специјалното јавно обвинителство (СЈО)

„Собранието на Република Северна Македонија, работи согласно Деловник, а не врз основа на диктат, а уште помалку не според одредени индивидуални претензии, било да се тие на некој министер, кој и да е тој“, напиша Џафери на неговиот Фејсбук-профил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема договор за СЈО: За што не можат да се усогласат СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Додека се крчка неговата иднина: СЈО купува авиобилети за 600.000 денари

Фото: Собрание

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Протест во Тетово против ДУИ, дел од организаторите на медиумите на македонски јазик не им дозволија да снимат

Редакција

71 пратеник ќе водат „ЗА“ кампања за референдумот за името, Антонио Милошоски за сега единствен што ќе води кампања за бојкот

Редакција

ЗНМ со реакција за рекламите на Владата платени со пари од СДСМ

Редакција