еМагазин
Image default
Македонија

Џафери во 17:30 часот ќе ги распише претседателските избори

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, согласно законските обврски, попладне во 17:30 часот ќе го потпише решението за распишување на претседателските избори, соопштија од неговиот кабинет.

Првиот круг од претседателските избори треба да се одржи на 21 април, а вториот круг на 5 мај.

Согласно Изборниот законик, не треба да поминат повеќе од 90 и не помалку од 70 дена од распишување на изборите до денот на нивно одржување.

Мандатот на актуелниот претседател Ѓорѓе Иванов завршува на 12 мај.

Фото: Собрание

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска „ги пречека“ новите гуми од НАТО

Никола Осило

Што побараа пратениците на опозицијата кои гласаа „за“ промена на Уставот

Редакција

Се уште тече рокот за жалба на првостепената пресуда за Јанкулоска

Редакција