еМагазин
Image default
Македонија

АВМУ покрена постапка за утврдување на сопствеништвото на 1ТВ

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) денеска по втор пат покрена постапка за утврдување на сопствеништвото на телевизијата 1ТВ.

„Лицето Бојан Јовановски во изминатиот период на неговиот медиум, но и на други медиуми јавно изјавува дека е сопственик на телевизјата 1ТВ, што е спротивно со податоците со кои располага АВМУ и спротивно на член 34 од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во којшто не е дозволено тајно содружништво или таен скриен сопственик“, изјави директорот на АВМУ, Зоран Трајчевски на седницата на Агенцијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За лидерот на ИВЗ, македонскиот народ е див и нема идентитет, институциите молчат за говорот на омраза

Редакција

Иселениците ќе можат побрзо да добиваат извод од матично

Никола Осило

Штабот на Пендаровски: Имавме скандинавски избори

Редакција