еМагазин
Image default
Македонија

Ахмети со писмо до Коѕијас: Успеавме пријателе

Претседателот  на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети упати писмо до поранешниот министер за надоврешни работи на Грција, Никос Коѕиас во кое му порачува дека дошол денот кога може да се радуваат на заедничкиот голем успех.

„Поздрав драг Никос, конечно дојде денот кога заедно можеме да му се радуваме на еден толку голем заеднички успех.

Често се присеќам на многуте наши силно конструктивни, секогаш отворени и искрени средби, кога ја споделувавме истата цел, имавме исти убедувања, но и не соединуваше истиот опитимизам дека ќе стигнеме тука.

Невремето и облачноста не не одвлекуваа од предодредената цел и се докажа дека сме на правиот пат на историјата и никогаш не се дефокусиравме од крајната цел.

Почитуван пријателе, успеавме.

Сите кои што дадоа придонес во ова вековно дело треба да се горди затоа што изградија европска цивилизациска вредност, придонесоа кон мирот во целиот регион обезбедувајќи стабилност, безбедност и иднина.

Би сакал да ти се заблагодарам за храброста и посветеноста кон постигнувањето и усвојувањето на договорот.

Денес, нашиот регион, Југоисточна Европа, се раздени во целосно нови геостратешки и геополитички околности, во тие за кои што се залагавме заедно.

Здравје да имаш пријателе, да си имаш среќа и сакам да знаеш дека мојата врата секогаш ќе ја најдеш отворена без да имаш потреба да тропаш на неа“, се вели во писмото на Ахмети.

Фото: ДУИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција, го потпиша и грчкиот претседател

„Македонија си го смени името, парите и пасошите“: Што пишуваат регионалните медиуми за ратификацијата на Договорот од Преспа

Уште колку чекори од Договорот од Преспа треба да се исполнат, за да станеме членка на НАТО

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Општинарите бараат да им се овозможи на маркетите преку нарачки да вршат достава до кумановчани

Редакција

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Редакција

Мицкоски од протестот во Кочани побара оставки од Димитров и Спасовски

Редакција