еМагазин
Image default
Македонија

Обвинителството бара притвор за Јакимовски, приведени се уште две лица

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата ГРОМ, Стевчо Јакимовски е приведен и изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје.

Приведени се уште две лица, вработени во општина Карпош. Обвинението е покренато од Основното јавно обвинителство, кое најави дека повеќе детали ќе соопшти во текот на денот.

Во истрагата на ОЈО се опфатени уште пет лица. Според најавите од ОЈО за тројцата приведени ќе биде побаран притвор, а за останатите мерки на претпазливост.

Јакимовски беше приведен и лани во август на барање на финансиската полиција поради сомненија за злоупотреба на службена должност во времето додека бил градоначалник на Карпош.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускоска: Јакимовски осомничен за легализација на државно земјиште откупено по драстично пониска цена

МВР го уапси Стевчо Јакимовски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Грчкото МНР изрази сочувство за трагичната сообраќајна несреќа

Редакција

За да може Јанкулоска да го дои синот, рочиштата за „Титаник“ ќе траат до 18 часот и со паузи

Редакција

И обвинителот Бурим Рустеми од СЈО повикан во ОЈО за „Рекет“

Редакција