еМагазин
Image default
Македонија

Ако има докази ќе се постапи по барањето за екстрадиција на турските државјани, кои ги бара Турција

Македонија ќе постапи според меѓународните правила и договори во однос на барањето за екстрадиција во Турција на неколку нејзини државјани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

-Турција е голем пријател на Северна Македонија и тие укажуваат секогаш заради тоа што нивните очекувања ги аргументираат со нивни аргументи кои ги имале како сознание во Турција. Ние постапуваме со меѓународните правила, договори и регулативи кои постојат во нашата земја. За ваквите предмети надлежно е Јавното обвинителство и тие доколку утврдат докази, треба да постапат и без барање на турската држава, истакна Заев.

Тој уште еднаш потенцираше дека доколу постојат докази веднаш ќе се постапи.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кога Турција ќе го ратификува Протоколот: Ќе стане ли Фето услов за НАТО?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Од 1 до 10 јуни не очекува потоп од поројни дождови и град: Надлежните да се подговат

Никола Осило

(Мапа) Скопје, Куманово и Дебар со најголем број, во Крушево први случаи на заболени со коронавирусот

Редакција

Корона вирусот покоси млад живот: 34-годишен штипјанец почина во ГОБ „8 Септември“

Редакција