еМагазин
Image default
Македонија

Ако Пендаровски изгуби на изборите, Заев ќе распише предвремени парламентарни избори

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во ТВ дуелот со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата „Само вистина“ на телевизијата Канал 5, рече дека доколку заедничкиот кандидат на СДСМ и ДУИ за претседател на државата, Стево Пендаровски загуби на престојните избори е подготвен да распише предвремени парламентарни избори, доколку тоа го побара опозицијата.

Мицкоски, пак не одговори на прашањето на Заев, дали тој е подготвен да поднесе оставка од лидерската позиција на ВМРО-ДПМНЕ, доколку кандидатот за претседател на партијата, Гордана Силјановска Давкова, изгуби на изборите.

Претходно рече дека за тоа ќе одлучуваат органите на партијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Името Северна Македонија сме си го избрале сами, вели Заев

ВМРО-ДПМНЕ доставила 65 амандмани за законот за СЈО

Мицкоски: Можно е исклучените пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да се вратат во партијата

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пендаровски го потпиша Инструментот за пристапување кон НАТО

Редакција

Македонската државјанка која беше во карантин во Франција нема коронавирус и е вратена во Македонија

Редакција

Убава вест: Оздравени 42 лица од корона вирусот кои се лекувале дома и нови шест на клиниките, вкупно 272

Редакција