еМагазин
Image default
Македонија

Актерот Тони Михајловски обвинет за закани за убиство на новинарот Бранко Тричковски

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против актерот Тони Михајловски за сторено кривично дело – Загрозување на сигурноста од чл.144 ст.4 од Кривичниот законик, односно за закана кон новинарот Бранко Тричковски преку Фејсбук.

„Обвинетиот се товари дека на 16.06.2017 година, по пат на информатички систем, се заканил дека ќе стори кривично дело за кое е пропишана казна затвор од пет години или потешка казна. Заканите биле објавени во форма на коментар на неговиот профил на една социјална мрежа и биле насочени кон оштетено лице – новинар, при што обвинетиот повикал на физичка ликвидација и ја загрозил сигурноста на новинарот, соопшти ОЈО Скопје.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски до Заев: Колку и да бегаш, ќе те победам на парламентарни избори

Редакција

Азилантот Груевски од Унгарија „ќе го следи“ судското рочиште за уривањето на „Космос“

Никола Осило

(Видео) МВР им дели вода на заглавените туристи на македонско-грчката граница кои чекаат три часа

Редакција