еМагазин
Image default
Политика ТОП СТОРИИ

Албански медиуми: Груевски излегол од Албанија со автомобил на унгарската амбасада

Откако српскиот весник „Политика“ денеска излезе со верзија дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски со лажен пасош ноќе ја минал македонско-албанската граница и стасал во амбасадата на Унгарија во Тирана, од каде одлетал за Будимпешта, влијателен портал на албански јазик изнесе друга верзија, повикувајќи се албанската полиција.

Според порталот „Диалогплус“ „извештаите на албанската полиција сугерираат дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски на 11.11.2018 година во 19:11 излегол од Албанија во Црна Гора со автомобил на унгарската амбасада во Тирана – возило со таблички CD1013A.“, пренесува „Порталб“.

Преминувањето наводно било на граничниот премин „Хан Хоти – Божај“ крај Скадарско езеро, од каде следното поголемо населено место е Подгорица. Како потоа се одвивало патувањето на Груевски до Будимпешта, каде што тој завчера соопшти дека се наоѓа, не се наведува.

Според албанската телевизија „Топ Ченел“, полицијата во Тирана тврди дека Никола Груевски не полетал од тиранскиот меѓународен аеродром „Ринаси“.

Мета/Фото: ВМРО ДПМНЕ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тирана официјално потврди: Груевски преку Албанија заминал за Унгарија на 11 ноември

Албански Топ ченел: Груевски влегол нелегално во Албанија, а излегол со лична карта

Српска „Политика“: Груевски со лажен пасош побегнал преку Албанија, со „Малев“ од Тирана летал до Будимпешта

Како избега Груевски: Освен двата одземени пасоши имал ли и трет со друг идентитет?!

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќерката го убила семејството Поцеста од Дебар, бидејќи не и дозволило да се омажи за Италијанец?

Редакција

Сонце и снег во Скопје, главниот град на Република Северна Македонија

Никола Осило

„Катимерини“: Двете сценарија на Атина за исходот од референдумот во ПЈРМ

Редакција