еМагазин
Image default
Македонија

Алијанса за Албанците им нуди предизборна коалиција на Беса и Алтернатива

Алијанса за Албанците ќе прати писмена понуда до партиите Беса и Алтернатива со цел да ги повика на предизборна коалиција, најави синоќа по завршуавњето на Централното претседателтво, партискиот лидер Зијадин Села.

Тој истакна дека оваа понуда е всушност стар договор.

-Ова е став кој датира од вториот круг на локалните избори кога сме пружиле рака и сме се договориле дека кога и да има нови изборите влегуваме заедно во коалиција со таа политичка партија со која тогаш коалициравме, а за жал сега е поделна на две партии.

За нас дадениот збор е важен поради конзинстентноста и сериозноста и пред граѓантие, не е за лични потребни туку за јавен интерес. Да донесеме демократија во албанското општество во Северна Македонија, бидејќи тоа ни фали веќе 18 години со оглед дека живееме во политичкји монизам, изјави Села.

Алијансата за Албанците ќе чека 48 часа на одговор на писмената понуда.

МИА/Фото: Фејсбук/Села

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Завршни зборови на обвинетите на судењето за „27 април“

Редакција

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Редакција

Финансиската полиција врши претрес во домот на поранешниот градоначалник на Карпош Јакимовски

Редакција