еМагазин
Image default
Македонија

Амбасадорката на САД се огласи за „Рекет“: За сериозни обвиненија е потребен сериозен одговор

Сега е време Северна Македонија да покаже заложба за придржување кон владеењето на правото, порача вчера американската амбасадорка Кејт Бернс во статус на Твитер, споделувајќи ја вчерашната објава на еврокомесарот Јоханес Хан за случајот „Рекет“ и борбата против корупцијата.

„Како што рековме претходно, ова се сериозни обвиненија за кои е потребен сериозен одговор, кој ќе биде темелен, транспарентен и навремен. Сега е време Северна Македонија да покаже заложба за придржување кон владеењето на правото“, напиша Бернс на Твитер.

Фото: Фејсбук/Амбасада на САД

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

РКЕ: Во следните две недели да не се исклучуваат потрошувачите на струја, вода и парно поради неплатени сметки

Редакција

Детален преглед: Што му напишал амбасадорот Бејли на претсeдaтeлот на Основниот суд, Иван Џолев?

Никола Осило

Димовски за „Фокус“: „Слушнав дека полицијата ме бара, знаат каде можат да ме најдат“

Редакција