еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Анѓушев: Јас сум еден од тие кои подлежи на новиот данок

Апсолутно, со воведувањето на прогресивниот данок не се задава никаков удар на индустријата, поради тоа што другите даноци во Македонија остануваат во најголем дел исти, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

„Ние зборуваме за персоналниот данок. За едно праведно даночење. Јас сум еден од тие кои секако подлежи на ова даночење и апсолутно мислам дека е праведно да сите ние кои што имаме поголеми приходи, кои што транспарентно ги објавуваме да помогнеме да изградиме една по фер заедница.

Што се однесува до прагот, не е мој праг, не е праг на никого, тоа е праг на Владата или пред сѐ тоа е праг којшто беше анализиран во Министерството за финансии и покасно нели, со премиерот кој што ја води Владата беше одлучено да тоа биде праведниот праг на кој што ќе се оданочуваат сите приходи со 18%.

Јас се согласувам со тој праг, затоа што на тој начин се заштитува интересот на младата интелектуална класа во Република Македонија, којашто сакаме да остане во државата, да ја гради државата, тоа се информатичарите, тоа се младите инженери, младите доктори специјалисти, кои што отприлика стигаат до некакви плати од 1.000 евра, сите тие се изземени од оваа мерка.

Во оваа мерка влегуваат само 1 % од граѓаните на Република Македонија кои што имаат најголеми лични приходи и мислам дека сите тие, а во нив спаѓам и јас, навистина треба да се солидаризираме и да знаеме дека практично го правиме доброто за најголемиот дел на граѓаните на Република Македонија и мислам дека мерката е апсолутно праведна“, рече Анѓушев.

Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заев: Мојот приход е 87.000 денари, а со новиот данок ќе бидат опфатени плати повисоки од на премиерот и претседателот

Твитер реакции за прогресивното оданочување: „Ако Ви дојде до 25 милиони евра, што не заплените некој имот на Мијалков?„

Бизнис-заедницата против прогресивниот данок: Ќе се зголеми сивата економија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Струмичката „Атлантис“ го доби тендерот на ЕСМ за набавка на авиобилети вреден 39.000 евра

Никола Осило

Македонскиот јазик паркиран во Дојран

Редакција

Твитер за „Северна Македонија“: „Дали Груевски може да се врати, пошто државата која го гонеше веќе не постои?“

Редакција