еМагазин
Image default
Бизнис

Анѓушев ќе претседава со економскиот управен комитет меѓу Македонија и Германија

Информацијата за иницијативата за воспоставување Заеднички економски Управен комитет меѓу Република Македонија и Сојузната Република Германија беше усвоена на денешната владина седница.

Како што соопшти владината прес-служба, постојан претседавач на комитетот ќе биде вицепремиерот за економски прашања и координација на економски ресори Кочо Анѓушев, а министерот за економија Крешник Бектеши ќе биде постојан копретседавач.

-На Стопанската комора на Македонија, Сојузот на стопански комори, Комората на Северозападна Македонија и Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ) им се препорачува во рок од пет дена до Кабинетот на заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања да достават предлог за постојан копретседавач на Заедничкиот економски Управен комитет. Свои претставници во комитетот треба да номинираат и министерствата за надворешни работи и за финансии, се вели во соопштението.

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Над 800 илјади евра отштета ќе исплати осигурувањето за сообраќајката кај Ласкарци

Редакција

Странци доминираат во банкарскиот сектор: Кои земји го „жнеат“ ќарот?

Никола Осило

Ќе воведе ли Македонија реципрочни мерки кон Косово: Најпогоден ќе биде извозот на доматите, пиперките и сливите

Редакција